v tem prav posebnem času vam najprej želimo, da ostanete zdravi in se vam zahvaljujemo za vaš trud in skrb za ljudi, ki potrebujejo vašo pomoč.
V podporo pri izvajanju pregledov in postavljanju diagnoz, pa vam v nadaljevanju posredujemo nekaj informacij, ki vam bodo delo olajšale.
V skladu s smernicami, ki se uporabljajo pri ultrazvočni preiskavi (POCUS) v medicini kritične nege, obstaja nekaj ultrazvočnih anatomskih mejnikov / vzorcev (A-linije, B-linije, itd., ..), ki označujejo prisotnost pljučne patologije.
World Interactive Network Focused On Critical UltraSound (WINFOCUS), je že več let priznan kot odbor za standardizirano nomenklaturo, tehniko in indikacije za uporabo pljučnega ultrazvoka v praksi kritične nege.
Priporočilo, ki izhaja iz prakse pri izvedbi preiskave pljuč, je uporaba prenosnega oz. kompaktnega ultrazvoka.
Katere so prednosti, ki vam jih prinese uporaba prenosnega ultrazvoka?
- PRIHRANITE PROSTOR | V kritičnem območju, ki je običajno natrpano z drugimi napravami in posteljami je prostor izrednega pomena.
- PRENOSNI UZ SISTEM | Prenosni UZ sistem, ki deluje na baterijo je običajno »parkiran« v kotu, od koder ga zdravnik premesti med postelje pacienta le v času izvajanja pregleda.
- UPORABA LINEARNE ALI KONVEKSNE SONDE | Pri torakalnem slikanju se lahko uporablja visokofrekvenčna linearna sonda 7,5-10 MHz. V primeru bolnikov z visoko maščobnimi tkivi je penetracija v tkivo lahko omejena. Zato je pri bolnikih, kjer je podkožje več kot 5 do 8 cm, bolje uporabiti konveksno sondo z nižjo frekvenco, da se bolje zazna artefaktne linije.
- KONSOLIDACIJA PLJUČ IN PLEVRALNI IZLIV | Za konsolidacijo pljuč in plevralni izliv je potrebno uporabiti fazno-matrično sondo od 3 do 5 MHz.
Kaj pa COVID-19 bolniki?
Do danes nekatere ugotovitve kažejo, da se plevralni izliv in pnevmotoraks le izjemoma pojavita pri bolnikih s COVID-19, vendar ob morebitnem napredovanju bolezni je hitra diagnostika izrednega pomena.
Vabljeni na ogled kratke video predstavitve osnov ultrazvoka pljuč pri COVID-19 pacientih >>