
DELAVNICE URGENTNEGA ULTRAZVOKA
Delavnice je potekala v petek, 16.05.2014.
Urnik delavnic:
14.00 - 14.15 Uvod v UZ
14.15 - 15.00 UZ protokoli
15.20 - 20.20 Delavnice po skupinah (EFAST, srce, aorta & GVT, abdomen)
|
![]() Popdrli smo organizacijsko ekipo Projekta urgentna medicina z ultrazvočnim aparatom MyLab Alpha eHD CrystaLine na kardio postaji. DELAVNICE URGENTNEGA ULTRAZVOKA Delavnice je potekala v petek, 16.05.2014. Urnik delavnic: 14.00 - 14.15 Uvod v UZ 14.15 - 15.00 UZ protokoli 15.20 - 20.20 Delavnice po skupinah (EFAST, srce, aorta & GVT, abdomen) Pridobivanje dobre kakovosti kardio (echo) slike je še posebno pomembno pri kritično bolnih pacientih. Podajam nekaj nasvetov za optimizacijo ehokardiografske slike: 1. Optimizirajte položaj bolnika. Levi stranski položaj, z levo roko nad glavo, je najboljši. 2. Zatemnite sobo, kadar je to mogoče. To bo sprostilo bolnika in morda tudi vas. :) 3. Če so parasternalna in apikalna okna omejena (položaj telesa, kirurška oblačila, itd ) je subkostalni pogled lahko edino dostopno okno . 4. Pridobite sliko izven osi, saj s tem povečate vidnost specifičnih struktur. 5. Pridobite sliko pri končnem poteku, ko je srce bližje sondi. 6. Izogibajte se krajšanju LV apeksa. Včasih je apeks nižje in bolj lateralno, kot je pričakovano. 7. M-mode je koristno orodje za natančno časovno razporeditev srčnih dogodkov; npr. RV ali RA kolaps pri določanju morebitne tamponade srca. M-mode je pravtako zelo uporaben za določanje respiratornih variacij velikosti spodnje vene cave ( IVC ); npr. za oceno volumna odzivnosti (glej sliko). 8. Najprej ojačamo Gain do najvišje točke in ga nato prilagodimo navzdol, da dobimo optimalno svetlost slike. Gain namreč prilagodi amplitudo sprejetih signalov po celotni dolžini ultrazvočnega snopa . 9. Nastavite TGC (time gain compensation) v srednjem območju z nižjim Gain-om v bližnjem polju in višjim Gain-om v daljšem polju. To bo nadomestilo dušenje snopa z naraščajočo razdaljo opazovane strukture od pretvornika (sonde).Novejši ultrazvočni aparati imajo možnost samodejnega prilagajanja Gain-a v celotni sliki . 10. Uporabite globino (depth), ki ustrezno prikaže celotno področje interesa. Z drugimi besedami; prilagodite globino področja tako, da je območje interesa v sredini zaslona.
![]() V majskih e-novicah si preberite:
Povezava: klik! Elastografija (Elastosonography) je neinvazivna metoda, s katero lahko merimo elastičnost mehkega tkiva, da odkrijemo sumljive spremembe in določimo naravo tumornih struktur. Metodologija preiskave je zelo podobna klasičnemu UZ pregledu, le da se dodatno z ultrazvočno sondo ustvarja enakomerno gibanje, pravokotno na opazovano strukturo, v ca. 5-10-krat enakih časovnih intervalih. Pri pravilnem izvajanju gibanja, se na monitorju pojavi »Živa« podoba preiskovanega tkiva, pri čemer se to, glede na zaznano elastičnost obarva različno. Po pridobitvi ustrezne slike, se le ta »Zamrzne«, nakar lahko pridobljene podatke obdelamo s kvantifikacijo upora različnih con pregledanega tkiva ali organov. Pregled je popolnoma neboleč, neinvaziven in enostaven. Celotna preiskava z elastografijo temelji na dejstvu, da vsi tumorji, predvsem maligni, povzročajo upor na pritisk s sondo, kar se prikazuje s spremembo barv na monitorju ultrazvočnega aparata, od sive preko rumene in zelene za normalno tkivo, do rdeče za sumljiva in tumorska tkiva. Nekateri tumorji se odzivajo s kar pet ali celo dvajset-krat večjim uporom na pritisk v primerjavi z normalnimi strukturami. Esaote elastografija je del naprednih tehnologij Hi-end in Premium segmenta ultrazvočnih aparatov najsodobnejše generacije. Po priporočilu Esaote, podprtem z vrsto kliničnih izkušenj in primerov, se elastografija, kot neinvazivna diagnostična metoda, lahko uporablja za preiskavo sprememb na dojkah, ščitnici, jetrih in prostati. V zadnjem času pa je tehnologija migrirala tudi na MSK področja, kjer se uporablja za študijo mišičnega tkiva oz. sprememb. Esaote so danes objavili novo spletno stran, ki je sedaj še bolj informativna in ponuja vrsto novih edukacijskih kanalov:White Paper, Webinar in International schools.
Popolnoma nova spletna izkušnja, ki gre v korak z naprednimi UZ in MR tehnologijami Esaote. Ultrazvočni aparat MyLab Twice in edinstvena »Twice ultrazvočna vizija", predstavlja integrirani dvojni ultrazvočni sistem z vrhunskimi zmogljivostmi in »point-of-care« ultrazvočnim aparatom.
S svojim intuitivnim vmesnikom vam že na prvi pogled sporoča visoko stopnjo uporabniške prijaznosti, ki jo na tem ultrazvočnem razredu še ni bilo. Najpomembnejši kontrolniki so ergonomsko nameščeni tako, da je uporaba enostavna in hitra. Ultrazvok MyLab Twice s satelitskim ultrazvočnim aparatom MyLab Sat (One) nima omejitev; Premum zmogljivosti na konzolni enoti in visoka mobilnost prenosne enote, omogočata izvajanje zahtevnih preiskav in hitro ter zanesljivo obravnavo pacienta. Sedaj na voljo s tehnologijo CrystaLine! Ultrazvočni aparat MyLab Twice je namenjen vrsti aplikacij:
|
AvtorMitja Dobovičnik Kategorije
All
|