Vsak dan skrbite za paciente, kaj pa zase?
Verjetno se strinjate, da je vaše počutje in vaše zdravje prav tako pomembno. Iz prakse pa vidimo, da v resnici ni tako, da prevečkrat pozabite nase in svoje zdravje.
Ali ste vedeli, da več kot 80% izkušenih ultrazvočistov občuti bolečino med samim izvajanjem ultrazvočnega pregleda? Ste med njimi? Odgovorite samo sebi in nato ukrepajte.
Ultrazvočni pregledi trajajo, lahko so zamudni in težki. Nujno je, da ultrazvočistu zagotovimo pravi stol, ki omogoča zdravo oporo pri delu. Poleg stola je seveda pomembna tudi druga oprema, ultrazvočni aparat in pregledna miza. Brez pravega stola nam tudi ergonomsko oblikovan ultrazvočni aparat in prelgedna miza ne bosta koristila.
Pasti, ki nas lahko zapeljejo v napačno izbiro stola za ultrazvočista
Poglejmo na kaj moramo biti pozorni:
- zelo pomembna je nastavljivost stola po višini. Preverimo ali se stol lahko spusti dovolj nizko in dvigne dovolj visoko, glede na naše delovno okolje. Prav tako preizkusimo višino naslona in nastavljivost višine naslona, namreč naslon nam mora nuditi oporo na pravem delu hrbtenice in ne sme nas "žuliti" ali tiščati.
- naslednji ključni element je sedišče stola za ultrazvočista. Sedišče mora biti dovolj veliko, ne premajhno (kar vodi v napačno oporo hrbtenice, zadnjice, nog in vodi v bolečine in poškodbe) in ne preveliko (kar onemogoča lahkotno gibanje ob pregledni mizi in UZ aparatu). Ključno je tudi oblazinjenje sedišča, ki mora biti kakovostno, torej dovolj vzdržljivo, da ostane nespremenjeno (se ne posede), kljub intenzivni uporabi.
- za udobno delo je tukaj nujna še lahkotna vrtljivost, ki omogoča fleksibilno gibanje ob pacientu, hkrati pa nudi pravilno oporo telesa. Pravilna izbira kolesc omogoča hitro in varno gibanje na stolu.
- ne pozabimo na podporo nog. Zelo dobro podporo nog nam nudi krog, ki je pričvrščen na podnožje stola. Tudi krog mora biti nastavljiv po višini, saj nam ne koristi, če je prenizko ali previsoko.
- kompaktnost stola omogoča intenzivno uporabo in varnost. Stol ne sme biti prelahek in mora zagotavljati odlično stabilnost, zato sta zelo pomembna tudi močno ogrodje in podnožje stola.
- precejšnjo vlogo pri udobni in kakovostni uporabi imajo tudi materiali. Materiali morajo biti kakovostni izbrani za intenzivno uporabo. Priporočljiva je EU kakovost, certifikat o skladnosti, ki dokazuje ustreznost direktivam EU.
Prava izbira je stol SonoErgo - občutite udobje in ergonomijo
Pravzaprav pa ne iščemo stola, ki bi zadostil standardom, direktivam, certifikatom. Iščemo stol, ki omogoča udobno vsakodnevno delo, nudi pravilno oporo telesu ultrazvočista in je cenovno dostopen tudi za slovenske razmere.